NEVELŐSZÜLŐKET KERESÜNK!

Befogadás, gondozás, felelősségvállalás!

Mit jelent a nevelőszülőség ?

A nevelőszülők olyan gyermekek időszakos nevelését vállalják, akik nem nevelkedhetnek a saját családjukban. A nevelőszülő híd: célja, hogy a gyermek idővel visszakerüljön a saját családjába vagy örökbefogadó családhoz kerülhessen.

Jelentkezés előtt gondolja át a következő kérdéseket :

1. Áll-e Ön mögött szilárd családi háttér és támogató környezet?

Azzal, hogy egy gyermeket ideiglenesen befogad az otthonába, elkerülhetetlen, hogy a gyermek az Ön családja többi tagjával is kapcsolatba kerüljön, így ők is az életének részei lesznek. A nevelőszülőség feszültséggel is jár, ezért fontos, hogy legyen támogató környezet Ön mögött, akivel, akikkel a nehézségeket megoszthatja. Ebben további támogatást nyújthatnak a nevelőszülői hálózat nevelőszülő tagjai is. 

 Van olyan személy, akivel meg tudja osztani a nehézségeket? Mit gondol a környezete arról, hogy Ön nevelőszülő szeretne lenni?

2. Ha vannak gyermekei, ők mit gondolnak a nevelőszülőségről és egy gyermek érkezéséről?

Fontos, hogy minden családtagja véleményét figyelembe vegye a döntésnél. A gyerekei állandó kapcsolatban lesznek a nevelt gyermekkel, meg kell osztaniuk velük otthonukat, esetleg a szobájukat, játékaikat, ami az ő részükről is áldozatokkal járhat, ezért fontos, hogy pontosan értsék, hogy mit jelent a nevelőszülőség. A gyermekek hatással vannak egymásra, így könnyen eltanulhatják egymástól a jó mellett a rossz dolgokat is. 


 Kész Ön arra, hogy kezelje az ebből adódó esetleges konfliktusokat? 

3. Türelmes ember Ön?

A türelem, empátia és odafi gyelés a nevelőszülői hivatás nélkülözhetetlen eszközei. A gyermek általában nehéz helyzetből kerül nevelőszülőkhöz: ami távolról szörnyű helyzetnek látszik, az a gyermekeknek addig a „normális” volt. Ebből adódóan sokszor nem a hála és a boldogság az, amit az új környezetben éreznek. Gyakran érzelmi, fizikai bántalmazásnak voltak kitéve, dühösek és szomorúak, és ezeket az érzéseiket a nevelőszülőn tudják „levezetni”. Ezért rengeteg türelemre és szeretetre van szükség ahhoz, hogy a gyermek otthon érezze magát az új környezetben. 

 Képes Ön ezeket a sértéseket úgy elviselni és kezelni, hogy azt ne a személye elleni sértésként élje meg?

4. Együtt tud Ön működni másokkal?

Nevelőszülősége során több személlyel is együtt kell működnie (pl. nevelőszülői tanácsadó, gyermekvédelmi gyám, a gyermek családja) annak érdekében, hogy a gyermek visszakerüljön a családjához vagy örökbefogadó családhoz kerülhessen. A szakemberek célja a gyermek illetve az Ön nevelőszülői feladatainak a segítése, így fontos a velük való kommunikáció, és hogy minden kérdését, problémáját meg tudja osztani velük. 

 Tudja vállalni, hogy időről időre szakemberek keresik fel otthonát?

5. Könnyen tud búcsút mondani?

A nevelőszülőség célja, hogy otthont nyújtó ellátást biztosítson addig, amíg a gyermek saját családjához vagy örökbefogadó szülőkhöz nem kerülhet, így idővel elérkezik a búcsú ideje. Elkerülhetetlen a nevelőszülői család és a gyermek kötődése egymáshoz, így a búcsú is nehezebb. A gyermek ragaszkodása és az, hogy bízik Önben, mindenképpen pozitív dolog, ami hozzásegíti őt, hogy a jövőben is képes legyen erre más emberekkel kapcsolatban is. Azonban fontos, hogy a nevelőszülő az elejétől tudatosítsa magában azt, hogy idővel el kell engednie a gyermeket. 

 Tudja vállalni, hogy úgy szeresse az Önhöz került gyermeket, hogy képes legyen majd arra is, hogy elengedje őt?

6. Van Önben a nevelőszülőséghez elegendő szeretet? 

A családjukból kiemelt gyermekek különösen sok szeretetet igényelnek, ezért fontos, hogy biztonságos, szerető környezetbe kerülhessenek. 

 • Kész Ön a gyermekkel és családjával együtt készülni a nagyobb ünnepekre, karácsonyra, húsvétra? Meg tudja mutatni a gyermeknek a család csodálatos értékeit? Családi kapcsolatai példaként szolgálhatnak a gyermek számára? Biztosítani tudja a gyermeknek a szükséges testi-lelki fejlődés feltételeit?


Ha ÖN szívesen lenne nevelőszülő, érdeklődjön az alábbi
elérhetőségeken az Ön megyéjében működő nevelőszülői hálózatokról.